Directions   |   Phone: (716) 668-8370   |   Fax: (716) 668-3824

History of Our Parish

St. Philip the Apostle Parish was formed in 1967, when Bishop James A. McNulty decided that the enormous growth of South Cheektowaga required the formation of new parish.  The Bishop selected Msgr. Anthony J. Jasinski to be first pastor of the parish.

The first meeting of the new congregation was held on November 5, 1967, and the first Mass was celebrated on Sunday, November 12, 1967, at the Brushenbrook Hunting and Fishing Club which was on Losson Road, .  By the summer of 1968, Masses were celebrated outdoors because of the size of the congregation.

Ground breaking for the multi-purpose building was held on March 24, 1968.  The building was completed in May of 1969.  The Rectory was completed in the fall of 1972, and on March 12, 1979, the first Mass was celebrated in our beautiful new church.

On October 6, 1990, Msgr. Anthony Jasinski was feted for his 23 years of pastoral ministry at St. Philip’s, as he began his retirement as pastor emeritus.

On October 6, 1990, the Most Rev. Edward M. Grosz, D.D., V.G., was appointed to serve as pastor with two parochial vicars:  Rev. Richard Jedrejewski and Rev. David G. LiPuma, who with the pastor emeritus, Msgr. Jasinski formed our parish pastoral team.

On November 7, 1996, Rev. Joseph H. Penkaul was appointed pastor.  In August 2008, with his health failing, Fr. Penkaul was no longer able to carry on his duties.  He passed away on September 2, 2008.

From August 19 through November 30, 2008, Rev. Andrzej Kosminski, was given the title of Temporary Administrator, until a new pastor was assigned.

On December 1, 2008, Rev. David J. Borowiak was assigned as our new pastor.